Garbicz Festival gra dla wszystkich!

Garbicz Festival wraca. Długa przerwa dała czas na chwilę refleksji, co nam właściwie daje ten festiwal? Czy doceniamy, że obywa się w naszej gminie i jakie ma to znaczenie dla jej mieszkańców?

Niegdyś jeden z mieszkańców Garbicza powiedział naszemu reporterowi: – Jak to dobrze, że tutaj odbywa się ten festiwal! Nie ukrywając zachwytu, że w miejscu, w którym kompletnie nic się nie działo (jak w całej naszej gminie, prawda?) nagle pojawia się mnóstwo gości z całego świata, którzy są barwni, przyjaźni i chcą tu wydawać pieniądze,
Dlatego wśród lokalnej społeczności impreza ma ogromne poparcie. W Garbiczu przez dwa lata pandemicznej przerwy zauważono jak wioska dużo traci, kiedy nie przyjeżdżają „festiwalowicze”. Nie chodzi zresztą tylko o aspekt finansowy, choć on też jest bardzo istotny. Ludzie po prostu chcą, żeby u nich się coś działo. Lubią tę imprezę, przyzwyczaili się do niej i chcą, żeby goście przyjeżdżali tu co roku. Zwolenników festiwalu w samym Garbiczu jest przytłaczająca większość. W czerwcu ponad 120 mieszkańców wioski podpisało list poparcia dla imprezy, a zaledwie 12 osób (na całą wieś!) zadeklarowało swoją niechęć.

Czym tak naprawdę jest Garbicz Festival i jakie szanse stwarza dla całej gminy – by odpowiedzieć na te kwestie przygotowaliśmy poniższy przewodnik.

MIEJSCA PRACY

Przy organizowaniu imprezy pracę znajduje wielu mieszkańców gminy. Część z nich jest z samej wioski Garbicz. Są tacy, którzy pracują przy festiwalu na stałe, ale oprócz tego jest wiele okazji – szczególnie, gdy zbliża się festiwal – do zarobku dla pracowników sezonowych. Firma zatrudnia ludzi do prac ziemnych, ochrony, kuchni, porządkowania terenu, ale ma także pracowników biurowych. Festiwal daje miejsca pracy w gminie, w której nie ma zbyt wielu możliwości dla szukających zatrudnienia.

DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO NATURALNE

Impreza odbywa się na łonie pięknej przyrody, nad czystym jeziorem Garbicz, wśród lasów i łąk – dziś to oczywistość. Mało kto pamięta, że kiedy organizatorzy festiwalu obejmowali ten teren, na dużej jego części było dzikie wysypisko śmieci, od lat nie sprzątane, co nikogo w gminie nie obchodziło. Dzięki festiwalowi teren został uprzątnięty, śmieci wywiezione i dziś to wyjątkowe miejsce jest otoczone szczególną opieką. Łąki są koszone, las sprzątany, ptaki mają swoje budki, nawet mrowiska są zabezpieczone. Na terenie jest poprowadzona sieć wodociągowa i kanalizacja.

EDUKACJA PROEKOLGICZNA

Goście festiwalu to społeczność, dla której działania proekologiczne są bardzo ważne. Sami wymagają, żeby na terenie imprezy była chroniona natura. Organizatorzy zapewniają biodegradowalne talerze i sztućce, prezentują możliwości ekologicznego odzyskiwania odpadów. W czasie festiwalu funkcjonuje specjalny EKO Team, czyli grupa ludzi, która nie tylko sprząta po każdym koncercie, ale także prowadzi proekologiczną akcję uświadamiającą uczestników, by nie zostawiali po sobie żadnych śmieci, by uczyli się żyć w świadomości poszanowania natury.

SESJE NAUKOWE

W powszechnym przekonaniu Garbicz Festival to impreza wyłącznie muzyczna. Nie jest to opinia prawdziwa, bo oprócz tego, że można tu spotkać różne rodzaje działań kulturalnych, w czasie imprezy odbywają się także sesje naukowe w ramach tzw. Garbicz University. To niezwykłe, że do małej wioski, gdzie nie ma nawet lokalnej szkoły podstawowej, przyjeżdżają wykładowcy z najlepszych, renomowanych uczelni z całego świata. Uczą i rozmawiają o tematach, które najbardziej interesują młodych ludzi. Wstęp na te zajęcia (podobnie jak na całą imprezę) mają wszyscy mieszkańcy Garbicza.

DODATKOWY ZAROBEK

Pojawienie się w Garbiczu gości festiwalowych stwarza dla mieszkańców szansę na dodatkowy zarobek. Lokalne sklepy notują największe w roku obroty, przyjezdni szukają pokoi na noclegi, miejsc parkingowych, a czasami kogoś, kto by podwiózł ich swoim samochodem do Boczowa, Torzymia, na stację PKP do Rzepina czy nawet do samego Berlina. W czasie festiwalu pełne obłożenie mają hotele i miejsca noclegowe w okolicy. Więcej ludzi korzysta też z tutejszych stacji benzynowych, restauracji i barów. Pieniądze wydawane przez zagranicznych gości zostają tutaj, u mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

WYDARZENIE KULTURALNE

Na co dzień mieszkańcy naszej gminy nie mają bardzo ubogą ofertę kulturalną. Ba, często nie ma jej wcale. Kiedy więc pojawia się takie wydarzenie jak Garbicz Festival, warto to docenić. Na imprezę wchodzą nieodpłatnie wszyscy chętni z Garbicza, ale także ludzie z okolicznych miejscowości mają okazję zobaczyć wiele atrakcji kulturalnych, bo przecież wielu z nich przyjeżdża tu w roli gości, wolontariuszy czy po prostu pracowników. Relacje z imprezy można także śledzić w mediach społecznościowych i na stronach internetowych.

POMOC DLA GARBICZA

W Garbiczu mówi się, że wioska jest z festiwalem, a festiwal z wioską. Organizatorzy przy wielu inicjatywach idą ręka w rękę z mieszkańcami. Wiele inicjatyw jest wspólnych, jak pikniki dla wioski latem co roku. Ale było wiele innych akcji: nauka bezpiecznego zachowania nad wodą, gwiazdkowe prezenty dla dzieci, promowanie czytelnictwa i zakup książek, wyjazd autokarowy do Zielonej Góry do sali trampolin, dodatkowe urządzenia na plac zabaw, bezpieczne ogrodzenie tego terenu. Suma dotacji dla wioski z Garbicz Festivalu sięgnęła kilkudziesięciu tysięcy złotych.

SPOTKANIE KULTUR

To ważne, że tak blisko granicy odbywa się festiwal, który jest najlepszym dowodem na to, że Polacy, Niemcy, Holendrzy, Brytyjczycy potrafią dobrze współpracować. W dzisiejszych, niespokojnych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą szaleje wojna, tutaj na zachodzie kraju, mamy przykład udanego współdziałania wielu nacji, które przygotowują festiwal. To mały lokalny przykład na to, że zjednoczona Europa nie musi być jedynie politycznym hasłem, ideą nie do zrealizowania. Przeciwnie! Na Garbicz Festivalu ludzie mówią we wszystkich językach, ale… potrafią się dogadać.

WSZYSTKIE RODZAJE MUZYKI

Garbicz Festival to na pewno nie jest impreza techno!!! Na tym wydarzeniu grane są dosłownie wszystkie rodzaje muzyki. Mamy rock, jazz, house, ambient, każdą odmianę muzyki klubowej i elektronicznej. I jeszcze wiele, wiele innych. Utwory wykonywane są zarówno na żywo przez zespoły i solistów, ale także przez tzw. DJ-ów, którzy prezentują swoje kompozycje. Warto nadmienić, że oprócz muzyki na festiwalu odbywają się też różnego rodzaju warsztaty, spotkania z twórcami, wydarzenia z pogranicza teatru, baletu, a nawet cyrku!

PROMOCJA GMINY

Na festiwal przyjeżdżają goście nie tylko z Polski, Europy, ale i całego świata. Wielu z nich jest po raz pierwszy w tym regionie, a nawet po raz pierwszy w naszym kraju. I wielu podkreśla zauroczenie pięknem tutejszej przyrody, urokiem tych okolic i gościnnością mieszkańców. Goście festiwalu chcą tu wracać, chcą zwiedzać, a niektórzy chcą tu inwestować, tworząc nowe miejsca pracy. Garbicz Festival jest znakomitym ambasadorem zarówno lubuskiego, jak i Polski. Nasza gmina w szeroko rozumianym świecie kultury nigdy nie miała podobnej promocji.

ŚWIĘTO RADOŚCI

Żyjemy w trudnych czasach, bywamy zapracowani, bez chwili na odpoczynek, relaks. Ale czasem warto się zatrzymać, nacieszyć chwilą, zdrowiem, szczęściem rodziny czy możliwością życia w pokoju. Garbicz Festival jest miejscem, gdzie ludzie właśnie po prostu się cieszą tym, że mają okazję się spotkać, poznać. Tu wszyscy do wszystkich są bardzo przyjaźnie nastawieni. Widać to na zdjęciach, które można zobaczyć choćby na naszej stronie lub w mediach społecznościowych. Czerpmy więc energię radości, łączmy się zamiast dzielić.

UCZTA DLA OCZU

Wielokrotnie podkreślamy, że Garbicz Festival to nie tylko muzyka. To spotkanie ludzi kreatywnych, którzy tworzą sztukę wielu rodzajów. Dlatego to także uczta dla oczu. Mnóstwo tu fantazyjnych dekoracji, świateł, iluminacji, które tworzą niepowtarzalną atmosferę i klimat – to także część promocji dla Garbicza, bo zapierające dech w piersiach widoki są uwieczniane na zdjęciach i filmach, które „idą w świat”. Tym, którzy te zdjęcia oglądają – czyli setkom tysięcy osób, hasło „Garbicz” kojarzy się z niesamowitą wizualną estetyką.

ODPROWADZANE PODATKI

Choć spółki, które firmują Garbicz Festival, mogłyby być zarejestrowane w dowolnym miejscu Polski, Niemiec, ba – nawet świata, ich właściciele uznali, że prowadzić działalność będą w gminie Torzym. Gmina dzięki temu zyskuje na odprowadzanych podatkach od nieruchomości, inwestycjach, częściowo także na podatku dochodowym CIT, którego 6,71 procenta wraca właśnie do gminnej kasy. Garbicz Festival wpływa także korzystnie na koniunkturę pozwalając zarobić dodatkowe pieniądze mieszkańcom czy kupując żywność od okolicznych rolników.