Razem możemy więcej. Także w walce z koronawirusem!

Maska do nurkowania to na co dzień zwykła zabawka albo sprzęt sportowy, ale w trudnych czasach można ją łatwo przerobić na niezwykle ważne dla medyków wyposażenie ochronne, tak potrzebne do walki z koronawirusem. Wystarczy niewielka przeróbka i wymiana filtra.

Że takie rzeczy są możliwe, udowadnia udana współpraca zielonogórskiej Fundacji Makerspace Laboratorium, starosty sulęcińskiego Tomasza Jaskuły i naszego Garbicz Festivalu. Raz jeszcze okazało się, że razem możemy więcej.
W całej Polsce trwają obywatelskie akcje pomocowe, bo wielu pracowników służby zdrowia nadal nie jest odpowiednio zabezpieczonych. A przecież bez zdrowych medyków, nie damy rady w walce ze śmiercionośnym wirusem.
Dlatego bardzo ważne jest, żeby każdy pracownik systemu ochrony zdrowia, który jest narażony na zakażenie koronawirusem, był wyposażony w odzież ochronną i w maskę dającą mu niezbędne bezpieczeństwo.

Miło nam poinformować, że udało się spiąć bardzo pomocną akcję dla medyków także z udziałem Garbicz Festivalu.
Otóż starosta sulęciński Tomasz Jaskuła, który koordynuje działania dla swojego powiatu, pozyskał od Decathlon Polska maski do nurkowania, po czym entuzjaści nowych technologii z zielonogórskiej Fundacji Makerspace Laboratorium, dorobili na drukarkach 3D specjalne adaptery, w które można zainstalować filtry do oddychania. Dokładanie takie, jakie są instalowane w respiratorach. To w pełni bezpieczna i funkcjonalna maska zabezpieczająca.

Jaka była w tej akcji rola Garbicz Festivalu?
– Chcemy wam bardzo podziękować za wsparcie finansowe naszej inicjatywy. Dzięki wam mamy energię i środki aby działać dalej – opowiada jeden z inicjatorów akcji Tomasz Drapiewski z Fundacji Makerspace Laboratorium.Partia adapterów już trafiła do szpitala w Sulęcinie. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, kierowcy pogotowia będą mogli bezpiecznie zajmować się pacjentami.
Co ciekawe, pełni inicjatywny ludzie z fundacji Makerspace Laboratorium nie zamierzają się zatrzymywać. Po adapterach do masek do nurkowania, teraz zaprojektowali kolejny sprzęt, który zwiększy komfort pracy medyków. Przecież w czasie akcji ratunkowych są ubrani nie tylko w maski, ale i szczelne stroje ochronne. Zaprojektowane urządzenie ułatwia oddychanie w masce całotwarzowej. Za pomocą wentylatora pompowane jest powietrze na twarz medyka, co znacznie zwiększa komfort pracy. Urządzenie jest wyposażone w mały akumulator, zapewniający dwie godzinny pracy ciągłej, a za pomocą klipsa można ten sprzęt przypiąć do paska od spodni, tak by nie przeszkadzał medykom w wykonywaniu obowiązków.
– Dziękujemy Garbicz Festivalowi za wpłatę środków, bo możemy wykorzystać je na materiały potrzebne do tych urządzeń, jak również do adapterów – dodaje Tomasz Drapiewski.
My dziękujemy za miłe słowa. Z największą przyjemnością popieramy tych, którzy się nie poddają i biorą sprawy we własne ręce.